eCentral

Jak dbać o buty zamszowe, aby służyły jak najdłużej?

Zamsz jest jedną z najstarszych skór zwierzęcych. Charakteryzuje go brak warstwy licowej skóry. Jest natomiast miękki i przyjemny w dotyku, dzięki czemu często wykorzystuje się go w branży tekstylnej. Zamszowe botki damskie na jesień czy też uniwersalne i ponadczasowe zamszowe czółenka damskie to z całą pewnością jedne z najchętniej wybieranych butów. Nie inaczej jest w przypadku męskich mokasynów czy trzewików. Co jednak zrobić, aby zamszowy materiał służył nam jak najdłużej?

Jak powstają buty zamszowe?

Zacznijmy od początku, czyli odpowiedzmy sobie na pytanie: jak powstają buty zamszowe? Otóż do ich produkcji wykorzystuje się skórę zwierząt. Najczęściej kóz, owiec, ale też zwierząt dzikich jak jelenie, łosie czy sarny. Skóra zamszowa wytwarzana jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda tradycyjna, czyli nic innego jak garbowanie czystym tłuszczem. Proces ten zapobiega gniciu skóry surowej. Druga metoda jest bardziej nowoczesna. Również wykorzystuje się w niej garbowanie tłuszczowe, jednak poprzedzone jest formaldehydowym garbowaniem wstępnym. Oczywiście kolejnym krokiem jest farbowanie skóry po jej zewnętrznej stronie, a następnie zabezpieczenie lakierem. Później takie kawałki skóry są odpowiednio przycinane i przygotowywane do uszycia z nich czółenek damskich czy innego rodzaju obuwia.

Jak czyścić buty zamszowe?

Naturalny zamsz to materiał, który trudno utrzymać w dobrym stanie. Jednak nie ma tego złego! Odpowiednio konserwowany prezentuje się fenomenalnie przez wiele sezonów. Nic zatem dziwnego, że większość eleganckich butów jest właśnie zamszowa. Co jest potrzebne do czyszczenia i konserwacji butów zamszowych? Warto zakupić:

  • impregnat,
  • gumową szczotkę,
  • miękką szczotkę,
  • preparat do czyszczenia zamszu,
  • talk.

Butów zamszowych nie można czyścić na mokro. Dlatego też wszelkie zabrudzenia należy usuwać na sucho przy pomocy gumowej szczotki. Z jej pomocą bez problemu usunie się kurz czy inne drobinki. Tłuste plamy warto posypać talkiem, odstawić na kilka godzin i wyczesać. Do czyszczenia pozostałych zabrudzeń należy użyć specjalnego preparatu do czyszczenia zamszu oraz miękkiej szczotki. 

Przechowywanie butów zamszowych

Oprócz samego czyszczenia zamszowego obuwia niezwykle istotne jest jego odpowiednie przechowywanie. Szczególnie jeśli buty zakładane są sporadycznie lub są one typowo sezonowe. I tak właśnie kozaki czy botki damskie po zakończonej zimie należy wypełnić w środku na przykład starą gazetą czarno-białą czy specjalnymi wypełniaczami. Następnie warto owinąć je tkaniną lub papierem. Można użyć zabezpieczenia znajdującego się w pudełku obuwia. Takie buty warto później spakować w karton lub odstawić w przewiewne miejsce na półce, na przykład w garderobie. Dobrze, aby buty nie były narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Oprócz tego lepiej unikać wilgotnych miejsc. Zamszowych butów nie należy przechowywać w łazience, piwnicy czy garażu.

Wróć